Category PDUs
Contract Item
Item Code: 3547942
Category PDUs
Manufacturer CyberPower Systems, Inc
Description
The CyberPower 20-outlet (20 Front) 0U vertical rack mount basic power distribution unit (PDU10BVHVIEC20F) provides 200/230V 10A output. It distributes power to 20 IEC-320 (4-C19 and 16-C13) receptacles from a single IEC-320 C14 plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It supports vertical, horizontal and wall mount installation, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.
UNSPSC Code
Weight
9.5lb
Height
40.5in
Width
6in
Length
3in
Brand
CyberPower
Brand Name
CyberPower
Category
PDUs
Depth
1.5"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Height
36"
Input Voltage
230 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU10BVHVIEC20F
Manufacturer Website Address
http://www.cyberpowersystems.com
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
230 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
IEC 60320 C14
Product Model
PDU10BVHVIEC20F
Product Name
Basic PDU10BVHVIEC20F 20-Outlets PDU
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Receptacle Detail
16 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
4.33 lb
Width
1.8"
Compare
Contract Item
Item Code: 3547942
Description
UNSPSC Code
Weight
9.5lb
40.5in
6in
Length
3in
Brand
Brand Name
Category
PDUs
Depth
1.5"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
36"
Input Voltage
230 V AC
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
CyberPower Systems, Inc
Manufacturer Part Number
PDU10BVHVIEC20F
Manufacturer Website Address
Mount Type
Rack-mountable
Mounting Orientation
Vertical
Output Voltage
230 V AC
PDU Type
Basic
Plug/Connector Type
IEC 60320 C14
Product Model
PDU10BVHVIEC20F
Product Name
Product Type
PDU
Protection Type
Overload Protection
Receptacle Detail
16 x IEC 60320 C13
Receptacle Type
IEC 60320 C13
Weight (approximate)
4.33 lb
1.8"