Axiom 32GB DDR3-1866 ECC RDIMM Kit (2 x 16GB) for Apple - MP1866R/32GK-AX - 32 GB (2 x 16 GB) - DDR3 SDRAM - 1866 MHz DDR3-1866/PC3-14900 - ECC - Registered - DIMM
Category RAM Modules
Contract Item
Item Code: 3721663
Category RAM Modules
Manufacturer Axiom Memory Solutions
Description
DDR3 offers:
  • Powerful performance - DDR3 nearly doubles the speed of DDR2 by offering faster data rates.
UNSPSC Code
Weight
0.08lb
Height
0.16in
Width
1.18in
Length
5.25in
Brand
AXIOM
Brand Name
AXIOM
Category
RAM Modules
Compatibility
Apple - Mac Pro (Late 2013)
Device Supported
Workstation
Error Checking
ECC
Form Factor
RDIMM
Length
5.3"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Axiom Memory Solutions
Manufacturer Part Number
MP1866R/32GK-AX
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Standard
DDR3-1866/PC3-14900
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
32GB DDR3-1866 ECC RDIMM Kit (2 x 16GB) for Apple - MP1866R/32GK-AX
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Thickness
157.5 mil
Weight (approximate)
0.64 oz
Width
1.2"
Compare
Contract Item
Item Code: 3721663
Description
DDR3 offers:
UNSPSC Code
Weight
0.08lb
Height
0.16in
1.18in
5.25in
Brand
Brand Name
Category
RAM Modules
Compatibility
Apple - Mac Pro (Late 2013)
Device Supported
Workstation
Error Checking
ECC
Form Factor
RDIMM
5.3"
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Axiom Memory Solutions
Manufacturer Part Number
MP1866R/32GK-AX
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Standard
DDR3-1866/PC3-14900
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Thickness
157.5 mil
Weight (approximate)
0.64 oz
1.2"