Allied Telesis IE048-480 Power Supply - DIN Rail - 48 V DC Output - 94% Efficiency
Category Power Supplies
Contract Item
Item Code: 5881610
Category Power Supplies
Manufacturer Allied Telesis, Inc
Description
Overview
The IE048-480 is a power supply delivering reliable 480W output power at 48Vdc; it was fully tested and validated to operate with Allied Telesis Industrial products.
Its highly efficient and stable output power has the capability to support 150% of peak load. The nominal output voltage of 48Vdc can be adjusted to match the application requirements.
UNSPSC Code
Weight
2.65lb
Height
5in
Width
3in
Length
5in
Brand
Allied Telesis
Brand Name
Allied Telesis
Category
Power Supplies
Country of Origin
China
Depth
4.6"
Efficiency
94%
Form Factor
DIN Rail
Height
4.9"
Manufacturer
Allied Telesis, Inc
Manufacturer Part Number
AT-IE048-480-20
Manufacturer Website Address
http://www.alliedtelesis.com
Output Current
10 A
Output Voltage
48 V DC
Product Model
IE048-480
Product Name
IE048-480 Power Supply
Product Type
Power supply
Weight (approximate)
2.65 lb
Width
2.8"
Compare
Contract Item
Item Code: 5881610
Description
Overview
UNSPSC Code
Weight
5in
3in
Length
5in
Brand
Brand Name
Category
Power Supplies
Country of Origin
China
Depth
4.6"
Efficiency
94%
Form Factor
DIN Rail
4.9"
Manufacturer
Allied Telesis, Inc
Manufacturer Part Number
AT-IE048-480-20
Manufacturer Website Address
http://www.alliedtelesis.com
Output Current
10 A
Output Voltage
48 V DC
Product Model
IE048-480
Product Name
IE048-480 Power Supply
Product Type
Power supply
Weight (approximate)
2.8"