Allied Telesis AT-SPBD10-13 SFP Module - 1 x 1000Base-LX
Category Modules
Contract Item
Item Code: 2378007
Category Modules
Manufacturer Allied Telesis, Inc
Description
UNSPSC Code
Weight
0.1lb
Height
1.3in
Width
4.5in
Length
2in
Application/usage
Data Networking
Brand
Allied Telesis
Brand Name
Allied Telesis
Category
Modules
Compatibility
Allied Telesyn range of products that support SFP uplink connections.
Connector Type
LC
Ethernet Technology
Gigabit Ethernet
Fiber Mode Supported
Single-Mode
Fiber Optic Cable Standard
9/125 µm
Form Factor
Hot-swappable
Interfaces/Ports Details
1 x LC 1000Base-LX Full-duplex
Manufacturer
Allied Telesis, Inc
Manufacturer Part Number
AT-SPBD10-13
Manufacturer Website Address
http://www.alliedtelesis.com
Maximum Data Transfer Rate
1.25
Maximum Distance Supported
32808.40 ft
Media Type Supported
Optical Fiber
Network Technology
1000Base-LX
Product Family
AT-SP
Product Model
AT-SPBD10-13
Product Name
AT-SPBD10-13 SFP Module
Product Series
AT-SP
Product Type
SFP
Total Number of Ports
1
Compare
Contract Item
Item Code: 2378007
Description
UNSPSC Code
Weight
0.1lb
Height
1.3in
Width
4.5in
Length
2in