AddOn AM667D2DFB5/8G x2 Sun X4290AF Compatible Factory Original 16GB DDR2-667MHz Fully Buffered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 FBDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Sun X4290AF compatible 16GB (2x8GB) DDR2-667MHz dual rank fully buffered ECC 1.8V 240-pin CL5 factory original FBDIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.75lb
Height
65in
Width
375in
Length
5in
AddOn
CAS Latency
CL5
Category
RAM Modules
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
X4290AF-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
2 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
16GB (2 x 8GB) DDR2 SDRAM Memory Kit
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.75lb
Height
65in
Width
375in
Length
5in
CAS Latency
CL5
Category
RAM Modules
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
X4290AF-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V