AddOn AM667D2DFB5/8G x2 JEDEC Standard Factory Original 16GB DDR2-667MHz Fully Buffered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 FBDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.2lb
Height
0.6in
Width
3.5in
Length
6.4in
RAM Modules
Compatibility
Desktop
Country of Origin
United States
Device Supported
Desktop PC
Error Checking
ECC
Manufacturer Part Number
AM667D2DFB5/16GKIT
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
16 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
2 x 8GB
Product Name
16GB (2 x 8GB) DDR2 SDRAM Memory Kit
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Compare
Contract Item
Weight
0.2lb
Height
0.6in
Width
3.5in
Length
6.4in
RAM Modules
Compatibility
Desktop
Country of Origin
United States
Device Supported
Desktop PC
Error Checking
ECC
Manufacturer Part Number
AM667D2DFB5/16GKIT
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
16 GB
Memory Speed
667 MHz