AddOn AM667D2DFB5/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR2-667MHz Fully Buffered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 FBDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
65in
Width
2in
Length
5in
Country of Origin
United States
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM667D2DFB5/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Pins
240-pin
Product Model
AM667D2DFB5/8G
Product Name
AM667D2DFB5/8G 8GB DDR2 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
65in
2in
Length
5in
Country of Origin
United States
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM667D2DFB5/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Pins
240-pin
Product Model
AM667D2DFB5/8G
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Weight (approximate)
12 oz
2"