AddOn AM667D2DFB5/4G x2 IBM 39M5797 Compatible Factory Original 8GB DDR2-667MHz Fully Buffered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 FBDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
IBM System x3400
UNSPSC Code
Weight
0.25lb
Height
0.1in
Width
1.25in
Length
5.25in
RAM Modules
Compatibility
IBM System x3400
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC Chipkill
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
39M5797-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Standard
DDR2-667/PC2-5300
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
39M5797-AM
Product Name
FACTORY ORIGINAL 8GB (2x4GB) DDR2 667MHZ DR DIMM F/IBM
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
1 lb
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.25lb
Height
0.1in
1.25in
Length
5.25in
RAM Modules
Compatibility
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC Chipkill
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Standard
DDR2-667/PC2-5300
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
1 lb
2"