AddOn AM667D2DFB5/4G x2 HP 466440-B21 Compatible Factory Original 8GB DDR2-667MHz Fully Buffered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 FBDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This HP 466440-B21 compatible 8GB (2x4GB) DDR2-667MHz dual rank fully buffered ECC 1.8V 240-pin CL5 factory original FBDIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.33lb
Height
0.13in
Width
1.75in
Length
3.67in
Country of Origin
China
Device Supported
Workstation
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
466440-B21-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
FACTORY ORIGINAL 8GB (2x4GB) DDR2 667MHZ DR DIMM F/HP
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
1 lb
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.33lb
Height
0.13in
1.75in
Length
3.67in
Country of Origin
China
Device Supported
Workstation
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
466440-B21-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
1 lb
2"