AddOn AM667D2DFB5/4G x2 Dell A2257179 Compatible Factory Original 8GB DDR2-667MHz Fully Buffered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 FBDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.75lb
Height
0.75in
Width
0.75in
Length
0.75in
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
A2257179-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
FACTORY ORIGINAL 8GB (2x4GB) DDR2 667MHZ DR DIMM F/Dell
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Weight (approximate)
1 lb
Width
3.8"
Compare
Contract Item
Weight
0.75lb
Height
0.75in
0.75in
Length
0.75in
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
A2257179-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
667 MHz
Memory Technology
DDR2 SDRAM
Memory Voltage
1.80 V
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Fully Buffered
Weight (approximate)
1 lb
3.8"