AddOn AM2133D4SR4RLP/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR4-2133MHz Registered ECC Single Rank x4 1.2V 288-pin CL15 RDIMM - 46W0788, 46W0787, 726718-B21, 4X70F28589, J9P82AA, J9P82AT, 726718-S21, 4X70G78061, A79104871RX4, G8U28AV, 803028-B21, 7110
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This industry standard factory original 8GB DDR3-2133MHz single rank 1.5V RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by the Magnuson-Moss Warranty Act to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.13lb
Height
0.13in
Width
1in
Length
4in
AddOn
CAS Latency
CL13
Category
RAM Modules
Compatibility
IBM BladeCenter HS23 7875-xxx Server
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM2133D4SR4RLP/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
2133 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Pins
240-pin
Product Model
AM2133D4SR4RLP/8G
Product Name
8GB AM2133D4SR4RLP/8G DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.13lb
Height
0.13in
Width
1in
Length
4in
CAS Latency
CL13
Category
RAM Modules
Compatibility
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM2133D4SR4RLP/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
2133 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V