AddOn AM2133D4SR4RLP/8G x1 HP 726718-B21 Compatible Factory Original 8GB DDR4-2133MHz Registered ECC Single Rank x4 1.2V 288-pin CL15 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This HP 726718-B21 compatible 8GB DDR4-2133MHz Single Rank Registered ECC 1.2V 288-pin CL15 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
1in
Width
2in
Length
5.5in
AddOn
CAS Latency
CL15
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
726718-B21-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
2133 MHz
Memory Technology
DDR4 SDRAM
Memory Voltage
1.20 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
288-pin
Product Name
8GB DDR4 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
1 lb
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
1in
2in
Length
5.5in
CAS Latency
CL15
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
726718-B21-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
2133 MHz
Memory Technology
DDR4 SDRAM
Memory Voltage
1.20 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
288-pin
Product Name
8GB DDR4 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
1 lb
1.5"