AddOn AM2133D4DR4RLP/16G x1 Dell SNP1R8CRC/16G Compatible Factory Original 16GB DDR4-2133MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.2V 288-pin CL15 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell SNP1R8CRC/16G compatible 16GB DDR4-2133MHz dual rank registered ECC 1.2V 288-pin CL15 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.65lb
Height
2.8in
Width
2.4in
Length
6.4in
AddOn
CAS Latency
CL15
Category
RAM Modules
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
SNP1R8CRC/16G-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
2133 MHz
Memory Technology
DDR4 SDRAM
Memory Voltage
1.20 V
Number of Modules
1 x 16GB
Number of Pins
288-pin
Product Name
16GB DDR4 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.65lb
Height
2.8in
Width
2.4in
Length
6.4in
CAS Latency
CL15
Category
RAM Modules
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
SNP1R8CRC/16G-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
2133 MHz
Memory Technology
DDR4 SDRAM
Memory Voltage
1.20 V