AddOn AM1866D3SR4RN/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1866MHz Registered ECC Single Rank x4 1.5V 240-pin CL13 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.5in
Width
1.5in
Length
6in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1866D3SR4RN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.5in
1.5in
Length
6in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1866D3SR4RN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
1.5"