AddOn AM1866D3SR4RN/8G x1 HP 731761-B21 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1866MHz Registered ECC Single Rank x4 1.5V 240-pin CL13 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This HP 731761-B21 compatible 8GB DDR3-1866MHz Single Rank Registered ECC 1.5V 240-pin CL13 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
0.5in
Width
0.5in
Length
0.5in
AddOn
CAS Latency
CL13
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Manufacturer Part Number
731761-B21-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 8GB
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
0.5in
0.5in
Length
0.5in
CAS Latency
CL13
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Manufacturer Part Number
731761-B21-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 8GB
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
1.5"