AddOn AM1866D3DR8EN/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1866MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.5V 240-pin CL13 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.5in
Width
6in
Length
2in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1866D3DR8EN/8G
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Voltage
1.50 V
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Unbuffered
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.5in
Width
6in
Length
2in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1866D3DR8EN/8G
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Voltage
1.50 V