AddOn AM1866D3DR4VRB/16G x1 JEDEC Standard Factory Original 16GB DDR3-1866MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.35V 240-pin CL13 Very Low Profile RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Manufacturer Part Number
AM1866D3DR4VRB/16G
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Standard
DDR3-1866/PC3-14900
Memory Voltage
1.50 V
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Width
2"
Compare
Contract Item
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Manufacturer Part Number
AM1866D3DR4VRB/16G
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Standard
DDR3-1866/PC3-14900
Memory Voltage
1.50 V
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Width
2"