AddOn AM1866D3DR4RN/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1866MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.5V 240-pin CL13 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This part is a FACTORY ORIGINAL Tier 1 8GB DDR3 1866MHz DR RDIMM memory module (from either Samsung, Micron, Hynix, Infineon, etc.). You cannot buy a better memory upgrade, and there is a good chance that this will be identical to what you may get directly from the OEM.
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.4in
Width
2.1in
Length
6in
AddOn
CAS Latency
CL13
Category
RAM Modules
Compatibility
Cisco UCS B200 M3 Blade Server
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1866D3DR4RN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Pins
240-pin
Product Model
AM1866D3DR4RN/8G
Product Name
AM1866D3DR4RN/8G 8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.4in
Width
2.1in
Length
6in
CAS Latency
CL13
Category
RAM Modules
Compatibility
Cisco UCS B200 M3 Blade Server
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1866D3DR4RN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V