AddOn AM1866D3DR4RN/16G x1 Cisco UCS-MR-1X162RZ-A Compatible Factory Original 16GB DDR3-1866MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.5V 240-pin CL13 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Cisco UCS-MR-1X162RZ-A compatible 16GB DDR3-1866MHz dual rank registered ECC 1.5V 240-pin CL13 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
1in
Width
2in
Length
7in
AddOn
CAS Latency
CL13
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
UCS-MR-1X162RZ-A-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
1in
2in
Length
7in
CAS Latency
CL13
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
UCS-MR-1X162RZ-A-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1866 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
1.5"