AddOn AM1600D3SR8VRN/4G x1 Lenovo 0C19499 Compatible Factory Original 4GB DDR3-1600MHz Registered ECC Single Rank x8 1.35V 240-pin CL11 Very Low Profile RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Lenovo 0C19499 compatible 4GB DDR3-1600MHz single rank registered ECC 1.35V 240-pin CL11 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
65in
Width
2in
Length
5in
AddOn
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
0C19499-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
4 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
4GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
65in
Width
2in
Length
5in
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
0C19499-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
4 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V