AddOn AM1600D3SR8VRN/4G x1 JEDEC Standard Factory Original 4GB DDR3-1600MHz Registered ECC Single Rank x8 1.35V 240-pin CL11 Very Low Profile RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Industry Standard 4GB DDR3-1600MHz single rank registered ECC 1.35V 240-pin CL11 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
65in
Width
2in
Length
5in
RAM Modules
Compatibility
  • Dell PowerEdge R920
  • Fujitsu Primergy RX300 S6 Server (D2619-N)
  • Lenovo ThinkServer RD540 (70AU000VUX)
  • Country of Origin
    United States
    Device Supported
    Server
    Manufacturer Part Number
    AM1600D3SR8VRN/4G
    Memory Size
    4 GB
    Memory Speed
    1600 MHz
    Memory Voltage
    1.35 V
    Number of Modules
    1 x 4GB
    Product Name
    4GB DDR3 SDRAM Memory Module
    Signal Processing
    Registered
    Width
    2"
    Compare
    Contract Item
    Description
    UNSPSC Code
    Weight
    0.5lb
    Height
    65in
    2in
    Length
    5in
    RAM Modules
    Compatibility
  • Dell PowerEdge R920
  • Country of Origin
    United States
    Device Supported
    Server
    Manufacturer Part Number
    AM1600D3SR8VRN/4G
    Memory Size
    4 GB
    Memory Speed
    1600 MHz
    Memory Voltage
    1.35 V
    Number of Modules
    1 x 4GB
    Product Name
    4GB DDR3 SDRAM Memory Module
    Signal Processing
    Registered
    Weight (approximate)
    12 oz
    2"