AddOn AM1600D3SR4VRN/8G x1 HP 731765-S21 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Registered ECC Single Rank x4 1.35V 240-pin CL11 Very Low Profile RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This HP 731765-S21 compatible 8GB DDR3-1600MHz Single Rank Registered ECC 1.35V 240-pin CL11 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.1lb
Height
0.4in
Width
2in
Length
5.7in
Country of Origin
China
Manufacturer Part Number
731765-S21-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
1 lb
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.1lb
Height
0.4in
2in
Length
5.7in
Country of Origin
China
Manufacturer Part Number
731765-S21-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
1 lb
1.5"