AddOn AM1600D3SR4VRN/4G x1 JEDEC Standard Factory Original 4GB DDR3-1600MHz Registered ECC Single Rank x4 1.35V 240-pin CL11 Very Low Profile RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1600D3SR4VRN/4G
Memory Size
4 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Voltage
1.35 V
Product Name
4GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Width
2"
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1600D3SR4VRN/4G
Memory Size
4 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Voltage
1.35 V
Product Name
4GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Width
2"