AddOn AM1600D3QR4LRN/32G x1 JEDEC Standard Factory Original 32GB DDR3-1600MHz Load-Reduced ECC Quad Rank x4 1.35V 240-pin CL11 LRDIMM - A7303659, A7916527, 46W0678, 46W0676, 46W0675, 7106548, 647904-B21
Description
Weight
0.5lb
AddOn
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Compatibility
- UCS B200 M3 Blade Server
- UCS B-Series B420 M3 Blade Server
- UCS C240 M3 Rack-Mount Server
- UCS C420 M3 Rack-Mount Server
Form Factor
LRDIMM
Limited Warranty
Lifetime
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1600D3QR4LRN/32G
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
32GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"