AddOn AM1600D3QR4LRN/32G x1 Dell A7303659 Compatible Factory Original 32GB DDR3-1600MHz Load-Reduced ECC Quad Rank x4 1.35V 240-pin CL11 LRDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell A7303659 compatible 32GB DDR3-1600MHz quad rank load-reduced ECC 1.5V 240-pin CL11 factory original LRDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
0.5in
Width
0.5in
Length
0.5in
AddOn
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
LRDIMM
Manufacturer Part Number
A7303659-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 32GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
32GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
0.5in
0.5in
Length
0.5in
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
LRDIMM
Manufacturer Part Number
A7303659-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 32GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
32GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Weight (approximate)
12 oz
1.5"