AddOn AM1600D3DR8VEN/8G x1 Lenovo 0C19500 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.35V 240-pin CL11 Very Low Profile UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Lenovo 0C19500 compatible 8GB DDR3-1600MHz dual rank unbuffered ECC 1.35V 240-pin CL11 factory original UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.05in
Width
2in
Length
7in
AddOn
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
0C19500-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.05in
2in
Length
7in
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
0C19500-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
12 oz
1.5"