AddOn AM1600D3DR8VEN/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.35V 240-pin CL11 Very Low Profile UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.4lb
Height
0.7in
Width
7.8in
Length
9.8in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1600D3DR8VEN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Compare
Contract Item
Weight
0.4lb
Height
0.7in
Width
7.8in
Length
9.8in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer
Manufacturer Part Number
AM1600D3DR8VEN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V