AddOn AM1600D3DR8RB/8G x1 IBM 46W0708 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Registered ECC Dual Rank x8 1.5V 240-pin CL11 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This IBM 46W0708 compatible 8GB DDR3-1600MHz Dual Rank Registered ECC 1.5V 240-pin CL11 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
AddOn
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Manufacturer Part Number
46W0708-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Manufacturer Part Number
46W0708-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Registered
Width
1.5"