AddOn AM1600D3DR8EN/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.5V 240-pin CL11 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.3in
Width
1.4in
Length
5.5in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1600D3DR8EN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.3in
Width
1.4in
Length
5.5in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1600D3DR8EN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz