AddOn AM1600D3DR8EN/8G x1 HP 684035-001 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1600MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.5V 240-pin CL11 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This HP 684035-001 compatible 8GB DDR3-1600MHz dual rank unbuffered ECC 1.5V 240-pin CL11 factory original UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
65in
Width
2in
Length
5in
AddOn
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Manufacturer Part Number
684035-001-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Unbuffered
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
65in
2in
Length
5in
CAS Latency
CL11
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Manufacturer Part Number
684035-001-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
12 oz
1.5"