AddOn AM1600D3DR8EN/4G x1 JEDEC Standard Factory Original 4GB DDR3-1600MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.5V 240-pin CL11 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.1lb
Height
0.8in
Width
2.1in
Length
5.9in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1600D3DR8EN/4G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
4 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Product Name
4GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Weight
0.1lb
Height
0.8in
2.1in
Length
5.9in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1600D3DR8EN/4G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
4 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Product Name
4GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
12 oz
1.5"