AddOn AM1600D3DR4VRB/16G x1 JEDEC Standard Factory Original 16GB DDR3-1600MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.35V 240-pin CL11 Very Low Profile RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1600D3DR4VRB/16G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1600D3DR4VRB/16G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1600 MHz
Memory Standard
DDR3-1600/PC3-12800
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"