AddOn AM1333D3QRLRD/32GB x1 JEDEC Standard Factory Original 32GB DDR3-1333MHz Load-Reduced ECC Quad Rank 1.35V 240-pin CL9 LRDIMM - 647903-B21, 664693-001, 647654-081, 90Y3104, 90Y3105, 90Y3106, A6222873, A6588881, A6994475, 647885-B21, 687466-001, 647654
Category RAM Modules
Contract Item
Description
Double Data Rate 3(DDR3) SDRAM memory is a product built upon the foundation of the older DDR2 memory technology. DDR3 SDRAM memory has a higher performance at lower power requirement. DDR3 memory supports bus speeds from 400MHz to 1066MHz. DDR3 modules require only 1.5V as compaired to the 1.8V of DDR2, this lower power technology and larger prefetch buffer will increasing your memory bandwidth over the corresponding DDR2 SDRAM and produce less heat in the process.
UNSPSC Code
Weight
0.75lb
Height
0.5in
Width
2in
Length
6.5in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Form Factor
LRDIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3QRLRD/32GB
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 32GB
Product Name
32GB DDR3 SDRAM Memory Module
Signal Processing
Buffered
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.75lb
Height
0.5in
Width
2in
Length
6.5in
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Form Factor
LRDIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3QRLRD/32GB
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V