AddOn AM1333D3DRVLPR/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 Very Low Profile RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.1lb
Height
0.5in
Width
1.9in
Length
5.7in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRVLPR/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Pins
240-pin
Product Model
AM1333D3DRVLPR/8G
Product Name
AM1333D3DRVLPR/8G 8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Compare
Contract Item
Weight
0.1lb
Height
0.5in
Width
1.9in
Length
5.7in
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRVLPR/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz