AddOn AM1333D3DRLPR/8G x3 HP 516423-24G Compatible Factory Original 24GB (3x8GB) DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
RAM Modules
Compatibility
HP ProLiant G6 Server Series:
  • BL460c
  • DL160
  • DL380
  • ML150
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
516423-24G-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
24 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
3 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
516423-24G-AM
Product Name
FACTORY ORIGINAL 24GB KIT DDR3 1333MHz Dual Rank Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
RAM Modules
Compatibility
HP ProLiant G6 Server Series:
  • BL460c
  • DL160
  • DL380
  • ML150
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
24 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
3 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"