AddOn AM1333D3DRLPR/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.35V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.25lb
Height
0.9in
Width
3.1in
Length
3.5in
RAM Modules
Compatibility
Servers
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRLPR/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10660
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Compare
Contract Item
Weight
0.25lb
Height
0.9in
Width
3.1in
Length
3.5in
RAM Modules
Compatibility
Servers
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRLPR/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz