AddOn AM1333D3DRLPR/8G x1 HP 516423-B21 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
RAM Modules
Compatibility
HP ProLiant G6 Server Series:
  • BL460c
  • DL160
  • DL380
  • ML150
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Manufacturer Part Number
516423-B21-AM
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
1 x 8GB
Product Model
516423-B21-AM
Product Name
FACTORY ORIGINAL 8GB DDR3 1333MHz Dual Rank Module
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
RAM Modules
Compatibility
HP ProLiant G6 Server Series:
  • BL460c
  • DL160
  • DL380
  • ML150
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
1 x 8GB
Product Model
Product Name
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"