AddOn AM1333D3DRLPR/8G x1 HP 500662-S21 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.15lb
Height
0.75in
Width
2in
Length
7in
RAM Modules
Compatibility
HP ProLiant G6 Server Series:
  • BL460c
  • DL160
  • DL380
  • ML150
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
500662-S21-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
500662-S21-AM
Product Name
FACTORY ORIGINAL 8GB DDR3 1333MHz Dual Rank Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Weight
0.15lb
Height
0.75in
2in
Length
7in
RAM Modules
Compatibility
HP ProLiant G6 Server Series:
  • BL460c
  • DL160
  • DL380
  • ML150
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
1.5"