AddOn AM1333D3DRLPR/8G x1 Dell SNPP9RN2C/8G Compatible Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.35V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell SNPP9RN2C/8G compatible 8GB DDR3-1333MHz Dual Rank Registered ECC 1.35V 240-pin CL9 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.14lb
Height
0.5in
Width
2in
Length
7in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
SNPP9RN2C/8G-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.14lb
Height
0.5in
2in
Length
7in
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
SNPP9RN2C/8G-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Modules
1 x 8GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
1.5"