AddOn AM1333D3DRLPR/8G x1 Dell A3721483 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell A3721483 compatible Factory Original Tier 1 - 8GB DDR3-1333MHz DR 1.5V RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. Our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by the Magnuson-Moss Warranty Act to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.25in
Width
2.1in
Length
6.75in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Length
6.5"
Manufacturer Part Number
A3721483-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.05lb
Height
0.25in
2.1in
6.75in
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
6.5"
Manufacturer Part Number
A3721483-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Thickness
500 mil
Weight (approximate)
8 Oz
2"