AddOn AM1333D3DRLPR/4G x2 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.35V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.1lb
Height
0.6in
Width
3.5in
Length
5.9in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRLPR/8GKIT
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10660
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 4GB
Number of Pins
240-pin
Package Type
OEM
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
4 oz
Compare
Contract Item
Weight
0.1lb
Height
0.6in
Width
3.5in
Length
5.9in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRLPR/8GKIT
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz