AddOn AM1333D3DRLPR/16G x2 JEDEC Standard Factory Original 32GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.35V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.75lb
Height
65in
Width
3.75in
Length
5in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRLPR/32GKIT
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Packaged Quantity
1
Product Name
32GB (2 x 16GB) DDR3 SDRAM Memory Kit
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
1 lb
Width
3.8"
Compare
Contract Item
Weight
0.75lb
Height
65in
3.75in
Length
5in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRLPR/32GKIT
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Packaged Quantity
1
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
1 lb
3.8"