AddOn AM1333D3DRLPR/16G x1 JEDEC Standard Factory Original 16GB DDR3-1333MHz Registered ECC Dual Rank 1.35V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.13in
Width
2in
Length
3.5in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRLPR/16G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Standard
DDR3-1333/PC3-10600
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
1 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
AM1333D3DRLPR/16G
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.13in
Width
2in
Length
3.5in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRLPR/16G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1333 MHz