AddOn AM1333D3DRE/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Unbuffered ECC Dual Rank 1.5V 240-pin CL9 UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
Double Data Rate 3(DDR3) SDRAM memory is a product built upon the foundation of the older DDR2 memory technology. DDR3 SDRAM memory has a higher performance at lower power requirement. DDR3 memory supports bus speeds from 400MHz to 1066MHz. DDR3 modules require only 1.5V as compaired to the 1.8V of DDR2, this lower power technology and larger prefetch buffer will increasing your memory bandwidth over the corresponding DDR2 SDRAM and produce less heat in the process.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRE/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1333D3DRE/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V