AddOn AM1333D3DR8VEN/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.35V 240-pin CL9 Very Low Profile UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This industry standard factory original 8GB DDR3-1333MHz dual rank 1.35V UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by the Magnuson-Moss Warranty Act to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
65in
Width
2in
Length
5in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
United States
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Length
5.5"
Manufacturer Part Number
AM1333D3DR8VEN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
8 Oz
Width
1.5"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
65in
2in
5in
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
United States
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
5.5"
Manufacturer Part Number
AM1333D3DR8VEN/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
8 Oz
1.5"