AddOn AM1333D3DR8VEN/8G x1 Dell A5185893 Compatible Factory Original 8GB DDR3-1333MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.35V 240-pin CL9 Very Low Profile UDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell A5185893 compatible 8GB DDR3-1333MHz dual rank unbuffered ECC 1.35V 240-pin CL9 factory original UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
6.5in
Width
2in
Length
0.5in
AddOn
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
µDIMM
Manufacturer Part Number
A5185893-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Weight
0.5lb
Height
6.5in
2in
Length
0.5in
CAS Latency
CL9
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Error Checking
ECC
Form Factor
µDIMM
Manufacturer Part Number
A5185893-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1333 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.35 V
Number of Pins
240-pin
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Unbuffered
Weight (approximate)
12 oz
2"