AddOn AM1066D3QRLPR/8G x1 JEDEC Standard Factory Original 8GB DDR3-1066MHz Registered ECC Quad Rank 1.35V 240-pin CL7 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Height
0.1in
Width
4in
Length
1in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Manufacturer Part Number
AM1066D3QRLPR/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Standard
DDR3-1066/PC3-8500
Product Name
8GB DDR3 SDRAM Memory Module
Compare
Contract Item
Height
0.1in
Width
4in
Length
1in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Manufacturer Part Number
AM1066D3QRLPR/8G
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Marketing Information
Memory Size
8 GB
Memory Speed
1066 MHz