AddOn AM1066D3QRLPR/16G x2 JEDEC Standard Factory Original 32GB DDR3-1066MHz Registered ECC Quad Rank 1.35V 240-pin CL7 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.01in
Width
0.01in
Length
0.01in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1066D3QRLPR/32GKIT
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
32GB (2 x 16GB) DDR3 SDRAM Memory Kit
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Height
0.01in
0.01in
Length
0.01in
Country of Origin
United States
Device Supported
Server
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
AM1066D3QRLPR/32GKIT
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
32 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
2 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
2"