AddOn AM1066D3QRLPR/16G x1 Dell A3721495 Compatible Factory Original 16GB DDR3-1066MHz Registered ECC Quad Rank x4 1.5V 240-pin CL7 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Description
This Dell A3721495 compatible 16GB DDR3-1066MHz quad rank registered ECC 1.5V 240-pin CL7 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
UNSPSC Code
Height
65in
Width
2in
Length
5in
AddOn
CAS Latency
CL7
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Manufacturer Part Number
A3721495-AM
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 16GB
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Description
UNSPSC Code
Height
65in
2in
Length
5in
CAS Latency
CL7
Category
RAM Modules
Country of Origin
China
Manufacturer Part Number
A3721495-AM
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Memory Voltage
1.50 V
Number of Modules
1 x 16GB
Product Name
16GB DDR3 SDRAM Memory Module
Registered
Weight (approximate)
12 oz
2"