AddOn AM1066D3QRLPR/16G x1 Dell A3138306 Compatible Factory Original 16GB DDR3-1066MHz Registered ECC Quad Rank 1.35V 240-pin CL9 RDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
Category RAM Modules
Contract Item
Weight
0.5lb
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
A3138306-AM
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Standard
DDR3-1066/PC3-8500
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
1 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
A3138306-AM
Product Name
FACTORY ORIGINAL 16GB DDR3 1066MHz QR LP Memory
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"
Compare
Contract Item
Weight
0.5lb
Country of Origin
China
Device Supported
Server
Error Checking
ECC
Form Factor
DIMM
Manufacturer Part Number
Manufacturer Website Address
http://www.addoncomputer.com
Memory Size
16 GB
Memory Speed
1066 MHz
Memory Standard
DDR3-1066/PC3-8500
Memory Technology
DDR3 SDRAM
Number of Modules
1 x 16GB
Number of Pins
240-pin
Product Model
Product Name
Product Type
RAM Module
Signal Processing
Registered
Weight (approximate)
12 oz
Width
2"